Co je to BARF? Nejčastější otázky a odpovědi.

Chcete, aby byl váš chlupáč ve skvělé kondici jako divoký vlk nebo rys, či dokonce aby se mu navrátilo zdraví? Pojem BARFování označuje přirozenou stravu pro psy a kočky, která se co nejvíce podobá tomu, co by zvíře jedlo ve volné přírodě.


Barfování (zkráceně BARF, z anglického Bones And Raw Food) je způsob výživy pro domácí zvířata, který spočívá v myšlence se co nejblíže přiblížit přirozené stravě daného zvířete, jako kdyby žilo divoce v přírodě. Nejčastěji se toto téma spojuje s krmením domácích psů a koček a pod pojmem se tedy skrývá fakt, že majitel svého domácího mazlíčka krmí hlavně syrovou svalovinou, vnitřnostmi i kostmi, které se doplňují o přílohy. 

BARF strava je plná vitamínů, stejně jako v divočině.

K syrovému masu se zvířatům podávají i přílohy, které jsou, pokud možno, také syrové. Některé přílohy jsou vařené, jde např. o rýži nebo těstoviny. Mezi syrové přílohy patří zejména ovoce, zelenina, vejce nebo bylinky. Ačkoliv se to málo ví, i divoký vlk zařazuje do své potravy ovoce, zeleninu, obiloviny, trávu nebo byliny, a to nejen tak, že je sám vyhledává, ale také díky tomu, že pojídá obsah žaludku své býložravé kořisti.

Syrová strava nebo granule?

Většina veterinárních lékařů doporučuje krmit kvalitními granulemi, protože obsahují vše, co pes ke zdravému životu potřebuje. Ano, to je jistě pravda, opravdu kvalitní granule představují vyváženou stravu. V denní krmné dávce dostane pes určitý přesný poměr živin, vitamínů a minerálů. Krmení granulemi je výhodné zejména pro majitele psů, kteří nemají čas na nákup a přípravu domácí stravy. Ovšem ne všechny granule svým složením odpovídají správné a nutričně vyvážené stravě.

Aby majitel psa pochopil, co veškeré složky krmiva znamenají, co je pro psa nejlepší a jaké složky a přísady by v granulích být neměly, musí se o složení zajímat trochu více, protože cena mnohdy neodpovídá kvalitě. Ani v případě granulí vysoká cena neznamená vždy kvalitu! Kromě kvalitních granulí na trhu najdeme celou řadu krmiv, které obsahují mnoho soli, málo masa a hodně obilovin. Ten „správný“ obsah bílkovin pak tvoří z velké části bílkoviny rostlinné. Ale pes je přece od přírody masožravec, ne?

BARFování je mezi způsoby krmení zvířete nejblíže přirozenému stavu!

Díky tomu, že krmivo (obvykle) neprochází tepelnou úpravou, se udrží jeho bioaktivita, tedy zachovají se potřebné enzymy, minerály a vitamíny. V extrudovaném suchém krmivu nebo v masových konzervách jsou vitamíny uměle dodávány, a jak známo, tyto laboratorně vyrobené suplementy mají mírně odlišnou chemickou vazbu a tím pádem i menší efekt než vitamíny „živé“.

Psi a kočky krmení BARFem produkují méně exkrementů (díky velké využitelnosti potravy) a pravidelné drcení a pojídání kostí udržuje v dobré kondici i jejich zuby. Uvádí se také, že zvíře na syrové stravě nemívá tak často potíže s parazity, má zdravější srst a je vitálnější.

Jak se BARF krmení dávkuje?

Krmná dávka se odvíjí nejen od velikosti psa (na rase zde nezáleží), ale i od životního stádia a jeho aktivitě. Štěňatům, březím nebo kojícím fenám a také psům v zátěži (např. pravidelný sport) se podává větší podíl svaloviny. Psům běžně aktivním (občasné výlety + venčení) se může krmení sestávat rovnoměrně z živočišné i rostlinné složky.

Krmná denní dávka se vypočítá jako 2-3 % ze zdravé váhy psa. Štěňatům do 1 roku života se podává z počátku větší množství krmiva, a to až 7 % jeho hmotnosti s tím, že se postupně s růstem dávky snižují až na standardní dávku 2-3 % v 1 roce stáří psa.

Je barfování nákladnější, než jiná krmiva?

Může se zdát, že krmení psa syrovou stravou je finančně mnohem náročnější, než krmení granulemi, ovšem není tomu tak ve všech případech. Pokud budete uvažovat v cenách prémiových a super prémiových granulích, pak měsíční finanční náklady jsou srovnatelné nebo dokonce nižší než u granulované stravy. Záleží, kde budete maso nakupovat. Pokud u řezníka, tak se krmení prodraží, ale jestliže u firem specializujících se na výrobu krmného masa, pak budou náklady až poloviční.

Jak se GRUB BARF vyrábí a přepravuje?

Kvalita krmiv se projevuje zejména v přepravě a balení. Krmiva GRUB BARF jsou skladována v chladících prostorách s teplotou -24 stupňů a balena ve speciální hale s teplotou 0 stupňů. Zabalené výrobky se vracejí zpět do chladících prostor a bezprostředně před expedicí jsou naloženy na kontejnery. Díky tomu je zajištěna absolutní čerstvost a vysoká kvalita krmiv.

Krmiva jsou vždy přepravována v suchém ledu. Suchý led je kyselina uhličitá v pevném stavu, má teplotu -78 stupňů a ihned se přeměňuje na plynné skupenství a zboží tak nezvlhne.

  • Doporučujeme pomalé rozmrazování při pokojové teplotě nebo v chladničce.
  • Po rozmrazení můžete výrobek uchovávat v chladničce 2–3 dny.
  • Při teplotě -18 °C má výrobek trvanlivost nejméně 12 měsíců.

 V čem se liší GRUB BARF od ostatních krmiv?

Výrobky pod značkou Grub jsou zásadně odlišné od ostatních BARF produktů. Striktně dodržujeme kvalitu vstupních ingrediencí. Při výrobě používáme pouze humánní suroviny určené pro lidskou spotřebu. Jako jediní vyrábíme ucelené řady výrobků, v nichž využíváme i exotická masa jako je klokan nebo pštros. Klokaní maso je svými vlastnostmi ještě hodnotnější než maso hovězí nebo kuřecí. Je bohaté na bílkoviny, má minimální množství tuků a je vhodné jak pro sportovní, tak dietní výživu.

Unikátní je naše řada krmiv Beetles Barf. Vzhledem k současnému trendu zařazovat hmyz do jídelníčku jsme i my vyvinuli vlastní řadu produktů obsahující např. cvrčky a červy. Tím dodáváme psům a kočkám významnou dávku proteinu, kalcia, zinku a železa. Jedná se o revoluční způsob krmení domácích mazlíčků.